Srdečně zdravím všechny, kteří zůstali věrni BBP a i v době jarních prázdnin přišli změřil síly na Myslivnu. Asi už skutečně přišlo jaro a v Brně není po sněhu ani památky. Vláha z roztátého sněhu se vsákla do lesní půdy a cesty kolem Myslivny se změnily na blátivá pole. Sluníčko ještě nestačilo půdu vysušit a tak jsme s obavami očekávali průběh dnešního závodu. Navíc předpověď avízovala v pátek a v sobotu dešťové přeháňky. Skutečně v sobotu ráno na několika místech v Brně vydatně sprchlo, zvláště sever Brna byl zkropen vydatným lijákem.
Každý, kdo se na Myslivnu vypravil, musel očekávat brutus. Našli se však jedinci, kteří se na nepohodu těšili a kalkulovali s touto nepohodou ve svůj prospěch podobně jako v Radosticích. Ne všem se ale dařilo podle plánu. Kalkulace je jedna věc a přizpůsobení se rozbředlé trati věc druhá. Kladem závodů byla skutečnost, že se počasí umoudřilo a po celou dobu závodů nespadla ani kapka. Trať bylo přece jen nutné trošku upravit, zvláště pak zledovatělé úseky, kde ještě tlustá vrstva ledu neroztála. V pátek před závodem členové AC Moravské Slavie Brno přiložili ruku k dílu a odstraňovali ledové úseky krumpáči a lopatami. Kromě mužů vyzdvihl ředitel závodu ing.Topinka pomoc Tomáše Bělehrádka, který se s krumpáčem oháněl jako Bivoj a trať si připravil tak, že po závodě mohl vystoupit na stupně vítězů. "Zlé jazyky" říkaly, že bylo možno spatřit pracovat i samotného ředitele závodu.
To není nic divného, protože pana Topinku znám jako činorodého člověka, který dokáže nejen organizovat, ale i fyzicky zabrat.
Už při presenci bylo veselo. Naše pořadatelky Iva, Jana a Eva dneska mimořádně překypovaly energií a verbálně špásovaly se závodníky. Hodně se nasmály, když jejich oblíbenec Tomáš Ondráček alias velrybka ( tuto přezdívku od nich dostal kvůli střapci vlasů svázaných nahoru, jako když velryba vystříkává vodu), přišel přihlásit Petra Svobodu s tím, že Petr má na startovné jen 25 korun a stydí se přijít. Tomáš je známý špásmachr a tak mu to holky nezbaštily, ale moc nescházelo. Chvíli před závodem přiběhla Alena Žákovská s kočárkem, v němž se culil malý Štěpánek a kočárek předala na chvilku pořadatelům, aby se zapresentovala. Pořadatelé ( nebudu je raději jmenovat) s kočárem chvíli pózovali a hráli si na tatíky a pak mi kočár předali s tím, že musí ještě něco udělat na trati. Abych se necítil nevytížený, dostal jsem na pohlídání ještě pesánka Radky Coufalové, která se šla rovněž zapresentovat. Pejsek se po chvilce vyvlekl z obojku a jal se paničku hledat. V ten okamžik jsem nevěděl co dřív. Zaparkoval jsem kočár a jal jsem se honit psa. Ten však vzal naši honičku jako dobrou zábavu a mrštně mi mezi lidmi unikal. Na povel "k noze" reagoval jen dovádivým vrtěním ocasu a vyzýval k další honičce.
Mezitím se vrátila majitelka kočárku a Štěpánka Alenka Žákovská a spatřila divadlo. Kočár uprostřed parkoviště a kolem běhá několik lidí a snaží se chytit rozmarného retrívra. K tomu se přidal ještě další retrívr, kterého majitelky pevně nedržely a už nás bylo víc. Naštěstí Alena je matkou tolerantní a usoudila, že bylo správné běhat za psem bez kočáru. Za chvíli již byl kočár i Štěpánek předán do rukou tatínka Milana Daňka, Radka si přišla pro pejska a já jsem si docela oddychl. Ještě že už mám děti odrostlejší a vnoučaty mne dosud neobdařily.
O zábavu se také postaral Petr Krejčiřík, kterému se dcera snažila představit v předstartovním kalupu svého nového přítele. Petr si mladého muže změřil, dal mu lehký políček zprava a zleva a když mladý muž nehnul ani brvou, řekl - "Dobrej. Prošel" A tím bylo představení u konce. Mladý muž byl přijat.
To jen na úvod, abych trošku popsal všeobecně dobrou náladu, která na Myslivně panovala.
Milé překvapení všem závodníkům připravila brněnská reklamní agentura MAP, která uspořádala akci pro firmu Coca Cola a všem závodníkům nabídla zdarma skvělé občerstvení v podobě osvěžujícího nápoje Powerade v ceně cca 30 Kč za kus. Manažerka akce slečna Dohnalová se svými dvěma kolegy předávali nápoje nejen závodníkům na stupních vítězů, ale při doběhu do cíle všem, kteří zdolali trať kolem Myslivny. Místnosti pro uspořádání závodu laskavě poskytl provozní ředitel hotelu Myslivna p.Petr Pilát, kterému tímto pěkně děkujeme a věříme , že zůstane BBP nakloněn i nadále.
Závody začaly po osmé hodině kategoriemi nejmenších dětí předškolního věku obdobně jako minule v Modřicích. Po deváté hodině začali soupeřit žáci a žákyně. V mladších žácích zvítězil Matěj Novotný z UNI Brno-ASC Bučovice před Danielem Pavlíkem z JAC Brno a Vojtěchem Klementem z AC Bárka Bystrc. Celkovým vítězem této kategorie v BBP 2004-05 je však již nyní Daniel Pavlík, který má na svém kontě 5 vítězství.
Závod mladších žákyň vyhrála Anička Tancerová z Přísnotic a rovněž s 5 vítězstvími se již nyní stala celkovou vítězkou kategorie v BBP. Druhá, rovněž z Přísnotic, byla Alena Horáková a na třetím místě skončila mladičká Hana Prochová ( 1996) z pořádajícího oddílu.
Starší žáky vyhrál Vojta Jurásek z UNI Brno - Orel Židenice - má rovněž pět vítězství. Stává se také celkovým vítězem kategorie BBP. Druhý doběhl Štěpán Juránek z téhož oddílu a o třetí místo musel zabojovat již zmiňovaný Tomáš Bělehrádek z AC MS Brno. Starší žákyně vyhrála Michaela Hlavatá z ARC Brno a mohla si tak v letošním ročníku poprvé vychutnat pocit, jak se dívá z nejvyššího stupně vítězů. Vždyť si to už za svoje předchozí dvě druhá místa zasloužila. Druhá Zuzka Krásenská z AC MS Brno tento pocit již jednou zažila, ale nebylo jí dneska přáno. Škoda, na oddílovém závodě by to potěšilo ještě více. Třetí doběhla Veronika Volavá z téhož oddílu. Kategorii starších žákyň v BBP s přehledem vyhraje Martina Vévodová z AK Perná ( 7 prvenství), která se však bohužel dvou posledních závodů nezúčastnila. Snad není nemocná a pokud ano, přejeme brzké uzdravení.
O vítězích všech žákovských kategorií je tedy rozhodnuto již před posledním závodem.
Trať na 5 km vyhrál i při účasti juniorů opět dorostenec Radek Roupec z DDM Budík-TK Moravské Budějovice o prsa před druhým, rovněž dorostencem, Františkem Kubínkem a třetím, juniorem Zbyňkem Pospíchalem - oba z brněnského Olympo Teamu.
V dorostencích doběhl na třetím místě Roman Kadlec z VSK UNI Brno.
Dorostenky vyhrála úžasná Karolína Palková z VSK University Brno s téměř minutovým náskokem před Ivou Kroupovou a třetí Veronikou Haluzovou. V juniorech byl nejlepší zmíněný Zbyněk Pospíchal před Milanem Kocourkem z ARC Brno a Tomášem Steinerem ze ZŠ Letní Pole Vyškov. Milan Kocourek se již nyní stal vítězem kategorie juniorů v BBP.Vyhlášení kategorie juniorek působí na diváky zároveň jako přehlídka miss BBP, protože půvabné dívky by mohly bez obav soupeřit na prknech soutěží krásy. Vítězka závodu Alice Zachariášová z ACP Junior Brno má rovněž již zajištěno celkové prvenství ve své kategorii. Druhé místo obsadila Lucka Skybová ze stejného oddílu a třetí stupínek Lucka Dvořáková z ARC Brno.
V kategorii žen si prvenství odnesla Helena Fruhaufová před Danou Fickerovou - obě z UNI Brno - ASC Bučovice a třetí místo obsadila a po dlouhé době vyskočila na stupně vítězů manželka ředitele závodu a členka AC MS Brno Lenka Topinková. Moc jí to přejeme. Však si také pan Topinka vyhradil osobní gratulaci a předání cen vítězkám této kategorie. Na Lenku je jistě velice pyšný.
Kategorii žen nad 40 let vyhrála Alena Žákovská z Horizont Kola Novák Blansko, které se účast na závodě mimořádně vyplatila před individuální Vladimírou Krásenskou z Brna a Alenou Klimešovou ze Sokola Bukovice. Alena Žákovská však málem svůj triumf na nejvyšším stupínku propásla, protože musela malého Štěpánka kojit a pořadatelé začali vyhlašování výsledků o něco dříve. To by bylo opravdu škoda, ale Štěpánek je pro ni jistě přednější. Škoda že nekojí Milan Daněk. Kategorii žen nad 50 let vyhrála Dáša Dvořáčková. Po vytažení vody z kolena a po postupném lehkém zatěžování jí to zase začíná běhat. Druhá byla pohodová Marie Kociánová z Křenovic a pro třetí místo si přijela Milena Hrozová z Vyškova. Ženy nad 60 let vyhrála Dana Ellingerová, která měla famózní závěr.
V doběhu do cíle ve stoupáku bojovala s dotahující Marií Kociánovou a nakonec za hlasité podpory diváků pozici uhájila. Druhá doběhla Eva Liščinská, která začíná po nemoci opět trénovat. V posledním závodě BBP za 14 dní jí to půjde jistě o hodně lépe.
Závod na 10 km vyhrál s velkým náskokem Michael Nejedlý z AC Tepo Kladno. Z přiložené fotografie můžete vychutnat jeho nádherný běžecký styl. Druhé místo si vybojoval v souboji Milan Hrazděra z ARC Brno před Tomášem Ondráčkem z týmu Vzácný kytky. V kategorii nad 40 let zvítězil Milan Holický z AFK Pardubice před Alešem Stránským z Iscarexu ČTBK Česká Třebová a Mirkem Havlíkem z Čalounictví Bořitov.
V mužích nad 50 let zvítězil Svatopluk Kudlička z LRS Vyškov, druhý doběhl Ladislav Rozman , individuální Brno, který měl velkou radost z mimořádného umístění na stupních vítězů a stejně tak třetí Vladimír Procházka z Troubska. Šedesátníky vyhrál Honza Haberland před Vladimírem Cetkovským z ARC Brno a Aloisem Bradáčem, který si pro bronzový stupínek přijel až ze Žďáru nad Sázavou.
Přes náročný kluzký terén tratí nedošlo k žádnému vážnému úrazu. Jen v kategorii mladších žáků nedokončil závod pro úraz Martin Vlasák z Moravského Krumlova, který se BBP zúčastnil letos poprvé. Martin při běhu v lese ve skupince závodníků zavadil nohou o vyčnívající žulový hranečník a do cíle dokulhal. Trenérem byl po vyhlášení výsledků odvezen na rentgen do Ivančic a snad se s ním ve zdraví na posledním závodě BBP setkáme. Další karambol absolvoval veterán Honza Charvát, který však do cíle nakonec doběhl a přinesl si s sebou navíc i nějaké to půlkilo bláta. Kromě těchto dvou případů údajně havarovala ještě některá z dívek, ale nezjistili jsme její jméno. Úraz z pádu zřejmě nebyl. Odneslo to prý jen koleno drobným oděrkem. Takový je ale sport. Není pro fajnovky.
Rád bych zmínil Petra Kotyzu staršího, trenéra UNI Brno-ASC Bučovice, který prodělal operaci srdce a nyní je opět v nemocnici. Držíme mu palce, ať se brzy a dobře vykurýruje, protože si bez něj BBP neumíme vůbec představit a chybí nám.
Za 14 dní se tedy uvidíme na posledním 10. běhu BBP na Černohorském soudku, který se koná 2.dubna na Brněnské přehradě v areálu Lodních sportů.
Snad se nám počasí jako každoročně vydaří a důstojně uzavřeme ročník BBP 2004-05 včetně vyhlášení celkových výsledků. Už se na vás všechny těšíme a nedejte si závěr seriálu ujít.

S dobrotivostí nám vlastní jsme se rozhodli, že tričky obdaříme i závodníky, kteří absolvovali pět závodů.

Za pořadatele srdečně zdraví
Jarda Dvořáček