Ahoj vánoční sportovci,

V Syrovicích jsme očekávali obvyklý teplotní extrém, jak zde bývá dobrým zvykem a extrém opravdu přišel - ale opačný. Koho by napadlo, že se tradiční Štěpánský běh bude odehrávat za teplot vysoko nad nulou - kolem 6 stupňů a že závodníci budou dobíhat do cíle po uši od bláta.
Každý závod má svá specifika a každý je jiný.
Jen kolední štěpánská atmosféra v Syrovicích se od loňska nezměnila. Členové místního Sokola nám připravili hezký povánoční dárek. Již od vstupu do nově opravené sokolovny vonělo svařené víno, pořadatelé byli jak se patří svátečně naladěni a všichni jsme si udělali pěkný den.
Dobrot přes vánoční svátky bylo již dost a přebytečné kalorie je třeba spálit.
My jsme si na letošní Vánoce také nadělili dáreček v podobě nové akustické soupravy, do které jsme vložili přes 100 tis.Kč. Stará reprobedna s bezdrátovou soupravou již dožívala a bylo třeba zvýraznit kultivovaný komentář našeho moderátora Erika Řezníka z Blanska.
Jistě jste to stačili vnímat i při tom všem presentování, rozklusávání a vzájemném sdělování svátečních zážitků.
Někteří si nedali pohodu vánočních svátků ničím narušit a zůstali doma, přesto přišlo 44 žáků a žákyň, 96 dorostenců, žen a juniorů a 192 mužů. Celkem 332 závodníků. Mimo tento počet závodili také děti v kategoriích předškolních a běžecké přípravky.
O spokojenost závodníků se staralo téměř 20 členů místního Sokola a dalších 10 rozhodčích a časoměřičů.
Po třech závodech se začíná vyjasňovat pořadí na čele celkového hodnocení jednotlivých kategorií. V žákyních mladších vede Anička Tancerová z Přísnotic, ve starších žákyních jednoznačně Martina Vévodová z AK Perná, mladší žáci se ještě o konečné pořadí poperou, protože první Adam Hlavatý bude muset čelit náporu Vojtěcha Klementa z AK Bárka Bystrc, Mirka Berky z ASK Blansko nebo Daniela Pavlíka z JAC Brno. Ve starších žácích zatím vede pořadí Tomáš Bělehrádek z AC Moravská Slavia Brno , ale bude muset tvrdě bojovat s Vojtěchem Juráskem z Uni Brno - Orel Židenice. Na trati 4,7 km kraloval Jaroslav Gazda z Železáren Prostějov před Tomášem Steinerem ze ZŠ Letní Pole Vyškov a triatlonistou Zbyňkem Pospíchalem z brněnského Olympo Teamu. V celkáčích se bude pořadí určitě měnit. Nyní vede Roman Kadlec z VSK UNI Brno před Lukášem Olejníčkem z AC MS Brno a již zmíněným Zbyňkem Pospíchalem. V kategorii žen vyhrála Anna Báčová z TJ Svitavy, druhá doběhla Lenka Jančaříková z AAC Brno a třetí fantastickým závěrem Barbara Reinerová z SK Žabovřesky těsně před Jiřinkou Kociánovou.
Hlavní závod na 9,4 km vyhrál Milan Hrazděra z ARC Brno před Jardou Urbánkem AC MS Brno a Danielem Orálkem ze stejného oddílu. Pořadí se bude jistě měnit s přibývajícím počtem závodů. Ve veteránech kraluje Pavel Horák z AHA Vyškov, který tradičně prohání všechny mladší soupeře a jen těm nejlepším se podaří být v cíli před ním. Nádherně běhají i další veteráni jako nejlepší z mužů nad 50 let Ladislav Špacír z Lokomotivy Břeclav.
Stačí se podívat na ročník narození nebo kategorii a dosažený čas a budete stejně jako já žasnout nad jejich výkony.
Pořád však musím připomínat, že BBP je seriálem přípravných a tréninkových závodů s cílem si kondici udržet přes zimu a být připraven až přijde jaro - na hlavní vrcholy sezóny.
Není tedy důležité mít za každou cenu špičkový čas a výkon, ale dobře se proběhnout a užít si běhu v tak velké skupině sportovců.
Kdo bude mít chuť, může se zůčastnit 28.12.2004 běhu v Petrovicích , start v 11 hod od penzionu Hraběnka (u Sloupu u Macochy) nebo tradičního Silvestrovského běhu, který pořádá AC Moravská Slavia.
My se určitě ale setkáme v sobotu 8.1.2005 na 4.závodě BBP v Křenovicích na silničním běhu, který má nejdelší trať ze všech závodů BBP. Dlouhá měří 12,4 km a krátká 6,9 km. Dosahované průměry jsou však na rovinaté trati velmi vysoké. Trať lépe vyhovuje tempařům a těžším závodníkům. O perfektní průběh se jistě postarají křenovičtí Orli a ředitel závodu Radek Žoužela.
Tak ať se Vám všem vydaří vstup do nového roku 2005, vykročte tou správnou nohou a hlavně přežijte ve zdraví Silvestra.
Hodně zdraví a úspěchů přejí všichni pořadatelé BBP.
Jarda Dvořáček