Ahoj běžci a běžkyně,

pro začátek, to abych nezapomněl, se musím omluvit za nedůslednost při psaní pokecu z prvního závodu. Obvykle, když napíši tyto řádky, provádí revizi gramatiky a někdy i obsahu kolegyně Šperlichová a to okem velmi bdělým. Já to píšu přímo do mašinky a podruhé už nemám chuť to číst a opravovat. Když mně několik pečlivých čtenářů sdělilo, že se při čtení pobavili, nějdřív mě to zamrzelo, ale pak jsem si řekl - udělám to jako francouzské ženy - své nedostatky budu presentovat jako přednosti. A tak tomu bude i nadále. Nenechám pokec redigovat ať je trošku legrace.
Na druhý závod BBP jsme se všichni velmi těšili, protože Jehnice mají neopakovatelnou atmosféru a pokud se vydaří počasí jako tentokrát, je to opravdu zážitek na dlouhou dobu.
Však také na závod přišlo 451 účastníků. Z toho 238 mužů na 10 km, 115 žen, dorostu a juniorů a 98 nejmladších účastníků - žactva.
Zahajovaly tradičně nejmladší kategorie a pak následovali hendikepovaní sportovci.
Presenci a výsledkový servis těchto závodů a závodů žactva zajišťuje tým Aleše Macha tj. jeho sestra Zuzka, Sabina Čermáková, občas nakoukla a pomohla místní Magda Puklová a několik studentů a studentek od Petra Kotyzy ze školy. Jak jste si všimli, dělali presenci ve velké místnosti, kde byl prostor pro rozdělení jednotlivých kategorií. Mládežníků je stále více a to je potěšitelné.
Ve čtvrt na jedenáct vyběhlo na trať šestikilometrového závodu 115 běžců a běžkyň. Za dorost již běhají někteří z těch, co se vloni utkávali ještě v kategorii staršího žactva. Na pětce je soupeřů více a rozdílného věku. Zde mohou dorostenky změřit síly s veteránkami, ale i s juniory a dokonce s muži, kteří zvolí k proběhnutí pro ně nebodovanou kratší trať.
Dneska zde mohly porovnat síly s novopečenou mistryní republiky v krosu žen Irenkou Petříkovou, která zde letos v kategorii žen zvítězila.
Celkovým vítězem šestikilometrové trati se stal junior Milan Kocourek z ARC Brno před dorostenci Romanem Kadlecem z VSK University Brno a Lukášem Olejníčkem z AC Moravské Slavie Brno. Lukáše si jistě pamatujete z předchozích let jako drobného mladíčka, který udivoval nádherným dlouhým krokem a celkově lehkostí běhu.
Na špičku se pomalu prodírají žáci z milého ročníku jako Tomáš Pásler. Jeho maminka Sylva nám již několikrát slavnostně slíbila, že se také zúčastní až zhubne. Teď už už vypadá jak misky z televize, ale skutek utek. Sylvo, v Syrovicích máš poslední letošní šanci!
Pěkně zaběhl také Zbyněk Pospíchal, junior,člen triatlonového Olympo Teamu, kterého si pamatujeme jak před pár lety ještě jako žáček proháněl běžce na 5 km tratích. Teď už výrazně povyrostl, ale běhá mu to pořád velmi dobře. Konkurence je však už jiná. Jeho brácha Vladimír si to rozdával na desítce s renomovanými atlety a uspěl na jedničku. Tatík Pospíchal MUDr. doběhl také v tradičně dobrém čase. Po dlouhé odmlce zavítali na BBP také mládenci Adamcovi, dříve pravidelní účastníci jak BBP tak letních závodů v triatlonu.
Dášu Dvořáčkovou zlobí už několik měsíců pata a se sebezapřením absolvovala trať k radosti soupeřek pomaleji než obvykle. To všechno však patří ke sportu. Ne vždycky to jde tak, jak bychom chtěli. Nově přišla také Alenka Klimešová ze Sokola Bukovice, se kterou se můžete setkat často i na jiných závodech třeba v Nasavrkách. V druhé půlce startovního pole se odehrával souboj veteránek Dany Elingerové s Evou Liščinskou, který vyzněl tentokrát o 5 vteřin ve prospěch Dany. Nemyslete si, že se souboje odehrávají jen na čele závodu. K zajímavým soubojům dochází často v hloubi startovního pole. Jsou to souboje výkonnostně stejných soupeřů a soupeřek, kde často vítězí morál. Kdo se víc dokáže přemoct a potrápit, ten je v cíli dřív. Vítězný pocit je oprávněný i když člověk není na bedně. Překonal totiž sám sebe. Když se podíváte na klubovou příslušnost výrazně se rozrůstá recesní modřický tým Prdlavka SSSR ( sdružení s-něco sportovců rekreačních)
Ultramaratonec Tomáš Rusek přivedl na start závodu dva občany USA ze státu Ohio - Kim a Tom Possert ( zřejmě manžele). Ze Zdeňka Hunkese, který si jako muž-veterán vyzkoušel krátkou trať, nám počítač udělal ženu - veteránku. To je automaticky předvoleno a my musíme ihned provádět ruční korekci. Chybička se vloudila. Příště snad pan Hunkes poběží desítku, aby se vyhnul počítačovému transvestu.
Musím ještě připomenout start desítky. To je impozantní zážitek, který si mohou vychutnat jedině přítomní diváci. Je to jako běžící stádo bizonů ( nechci použít výraz bejků) na prérii. Úžasné. Desítku si s bizony zaběhly i ženy - Lenka Jančaříková za 40 minut, Camia Patricia 53 minut a Bětuška Koukalová 56 minut. Nepřehlédnutelným účastníkem byl Lojza Bradáč ze Žďáru, tradiční účastník BBP, který nastoupil ve svých nepřehlédnutelných šortkách.
Po jehnických kopcích se proběhl také náš opětovně zvolený hejtman kraje Jihomoravského pan Standa Juránek, který se po nachlazení dostává do formy - dnešní těžkou desítku dal už za 54 minut. Musím na něj prozradit, že má na svém kontě skalpy premiérů Špidly i Dzurindy z běhu Hodonín -Skalica. Dokonce někteří hazardní hráči vsadili až 5 tisíc korun na výsledek jejich souboje. Tak co, na koho byste vsadili Vy?
Hejtman na závěr pěkně poděkoval všem pořadatelům za péči s jakou uspořádali tento hezký závod a řekl, že rád přijde i příště. Pořadatelé mohou pozvat oba státníky a repríza souboje se může příště uskutečnit právě zde. Mám však obavu, že by se početné ochranky asi nevměstnaly na úzké lesní cesty. Kdo ví ?
Desítku vyhrál s velkým náskokem Michael Nejedlý, letošní mistr republiky v krosu. Jak uvedl Honza Charvát, který dělal fotky na výběhu kopce do cíle, Michael prudký kopec vyběhl snad čtyřmetrovými skoky a než se stačil zaostřit, byl ten tam.
Druhý doběhl Milan Hrazděra z ARC Brno, třetí Michal Balcar a šestý s minimální ztrátou ředitel tohoto závodu Petr Kotyza. Petrovi patří poděkování za perfektní organizaci prvních dvou závodů a tohoto zvláště. Nastavil vysokou laťku organizační úrovně ostatním pořadatelům.
Jen drobnost by mohla příště vyjít - sprchy. Na to musí každý z pořadatelů pamatovat. My jsme se v termínu konání závodu v Jehnicích potkali s volejbalovou extraligou a ti nám zabrali sprchy. Ti, kteří si přinesli s sebou z lesa nános bahna na zádech a ve vlasech se neměli kde opláchnout. Atleti nejsou proti volejbalistům žádné cukrové panenky a tak si poradili i s tímto problémem.
Závodu přihlížel i vedoucí odboru školství a tělovýchovy Magistrátu města Brna pan Mgr.Jelínek, to je úředník, jehož podřízení mají v rukou dotace na sport. Věříme, že jsme jej přesvědčili, že by Magistrát mohl pustit nějakou tu korunu i do sportu, který sice není vrcholový, ale má pro sportovní veřejnost velký význam. Zatím se nám nedaří dotaci získat.
Zájemců je mnoho a objem prostředků omezený.
Nezapomněl jsem na nejmladší kategorie. Mladší a starší žákyňky běžely 1000 m stejně jako mladší žáci, starší žáci běželi patnáctistovku. Vyhrála Dita Kitnerová z Plki týmu před Aničkou Tancerovou z Přísnotic a Nicole Freibergovou z JAC Brno. Mladších žáků bylo nejvíc - 20. Zde vyhrál Vojta Klement z AC Bárka Bystrc před Danielem Pavlíkem z JAC Brno a Romanem Roupcem z TJ JE Dukovany.
Starší žákyně vyhrála Martina Vévodová z Perné před Terezou Mrkosovou z AC MS Brno a Michaelou Hlavatou z ARC Brno.
Starším žákům kraloval Vojta Jurásek z Uni Brno - Orel Židenice a doběhl do cíle o fous před Tomášem Bělehrádkem. Zde se můžeme těšit při příštím závodě na nelítostný souboj. Vsadíme si ? Můj typ je Tomáš. Třetí doběhl Jindra Jašek ze Skoll Brno.
Některá jména už začínáme mít v podvědomí. Pamatujte si jména jako Anna Tancerová, Martina Vévodová, Roman Roupec, Tomáš Bělehrádek i další. O nich možná ještě uslyšíme.
Podobná jména jsme kdysi vyslovovali: Tomáš Kočař, Filip Ospalý, Petr Vabroušek, Šárka Kašpárková, Jarda Kocourek, Tomáš Rusek a další. Jsou z nich světoznámí sportovci a vzory.
Na závěr bych chtěl poděkovat vám všem za ohromnou účast a vytvoření krásné sportovní atmosféry běhu v Jehnicích. Připomínám, že někteří z vás opět zapomněli na svoje věci. Ty jsou k mání u Petra Kotyzy a pokud si je nevyzvednete u něj, budou na příštím závodě 26.12.2004 na Štěpána v Syrovicích.
Ještě jednu prosbu na závěr. Někteří mladí zájemci o atletiku by se rádi připojili ke skupině, oddílu a neví na koho se obrátit. Pokud někdo z vás může pomoct se začleněním do oddílu, kde by se mohli dozvědět více o metodice tréninku, vhodné obuvi, o tělovědě atleta dejte mi vědět na kterémkoliv závodě BBP nebo emailem. Díky za ně.
Zájemci o fotografie ze závodů se mohou kouknout na naši fotogalerii na webu, kterou vede Vilma Podmelová. Adresa je: http://bbp-foto.wz.cz (Spustíte kliknutím na adresu)
To je ke dnešním  Jehnicím v kostce asi všechno.
Přeji hezké svátky vánoční v kruhu rodiny a dobrých přátel, nezapomeňte se také proběhnout a těšíme se na vás v Syrovicích.

Jarda Dvořáček a tým pořadatelů