Hezký pozdrav z posledního závodu BBP.

Konečně skutečné jarní počasí, teplota 15 stupňů a blankytně modrá obloha - to byla kulisa dnešního závodu. Ráno bylo sice trošku chladno, ale pak teplota rychle vystoupala na přívětivou hodnotu a bylo fajn. Některým závodníkům bylo už na trati docela horko, hlavně v první půli.
Závodit začali nejdříve nejmenší na rekreačních cestičkách kolem brněnské přehrady v části Rakovec. Čelo každého závodu vedl předjezdec - osobně ředitel závodu pan Karel Zadák. Starty capartů byly tak spontánní, že někdy moc nechybělo a předjezdec dostal "babu".
Nejinak tomu bylo při následujících závodech žactva.
Účast závodníků byla následující: 5 km běželo 92 závodníků, 10 km jich běželo 150, žáků a žákyň přišlo celkem 48. K tomu ještě 16 capartů z přípravek. Celkem 306 účastníků.
Pravda, počítali jsme s účastí o něco vyšší, ale i tak byla slušná.
Radost nám udělali Pavla Valachová a Láďa Panuška, kteří na nás nezapomněli a přesto že jsou již celý rok odstěhovaní do Horažďovic, spojili návštěvu rodičů na Moravě s dnešním závodem.
Jak tedy proběhl dnešní den? Potvrdily se naše prognózy ohledně celkového pořadí? Mladší žákyně překvapily. Avízovaná vítězka kategorie Anna Tancerová tentokrát nezvítězila a skončila až na druhém místě za Martinou Olejníčkovou z AC MS Brno. Nižší zisk bodů ji však o celkové vítězství nepřipravil. Třetí doběhla Alenka Horáková, také z Přísnotic.
Naopak v mladších žácích se překvapení nekonalo. Dan Pavlík z JAC Brno si doběhl pro šesté vítězství v pořadí a celkově první místo v kategorii tímto jen potvrdil. Stejně tak na druhém místě Vojtěch Klement z AC Bárka Bystrc dosáhl i na druhé místo v celkáčích. Třetí místo získal bučovický Pavel Škarecký. Jeho bodový odstup na třetí místo v celkáčích byl však příliš velký a tak třetí místo v kategorii obsadil i při dnešní neúčasti Matěj Novotný z UNI Brno - ASC Bučovice.
Starší žákyně doběhly v závodě ve stejném pořadí v jakém se umístily i v celkáčích a to na prvním místě Martina Vévodová z AK Perná, která nebyla v žádném závodě poražena a získala celkem 8 vítězství, druhá Zuzana Krásenská z AC Moravská Slavia Brno, jedno vítězství a třetí Michaela Hlavatá z ARC Brno rovněž s jedním vítězstvím.
Závod starších žáků vyhrál Štěpán Juránek z UNI Brno - Orel Židenice před svým oddílovým kolegou Vojtěchem Juráskem. Štěpán zvítězil v závodě BBP již potřetí. Třetí místo v závodě patří Honzovi Najmanovi ze Sokola Přísnotice. Celkovém pořadí si první dva hoši prohodili. Zvítězil Vojtěch Jurásek ( 5 vítězství) před Štěpánem Juránkem (3 x vítěz ) a třetí skončil Tomáš Bělehrádek ( 1 prvenství).
Krátká trať na 5 km byla následující: Dorostence vyhrál Franta Kubínek z Olympo Brno před Radkem Roupcem z DDM Budík-TKM Moravské Budějovice a třetím Romanem Kadlecem z VSK UNI Brno. Celkáče dorostu vyhrál ale Radek Roupec před Frantou Kubínkem a Romanem Kadlecem.
Dorostenky vyhrála Eva Krchová z ACP Olymp Brno před Evou Kroupovou z Uni Brno - ASC Bučovice a Karolínou Palkovou z VSK UNI Brno.Ve stejném pořadí si děvčata rozdělila i umístění v celkových výsledcích.
Junioři většinou bojovali o přední umístění v celém startovním poli a také dnešní závod vyhrál Milan Kocourek z ARC Brno. Milan se umístil i celkovém pořadí na prvním místě. Druhý skončil Zbyněk Pospíchal z Olympo Teamu Brno a třetí Jirka Kouřil z UNI Brno-ASC Bučovice. Druhé místo v celkáčích ale obsadil Tomáš Steiner ze ZŠ Letní pole Vyškov a teprve třetí místo zbylo na Zbyňka Pospíchala.
Juniorky, dívčí ozdobu našich závodů, vyhrála Alice Zachariášová před Ivou Pechovou a Luckou Skybovou , všechny z ACP Olymp Brno. V celkovém pořadí kategorie patří 1.místo Alici Zachariášové, druhé místo Lucii Skybové a třetí místo obsadila sympatická Lucie Dvořáková z ARC Brno a tím narušila vítěznou hegemonii děvčat z Olympu.
Nejrychlejší ženou byla Dana Michalcová ze Zetoru Brno, druhá doběhla Dana Fickerová, která se vytáhla na oddílovou kolegyni z UNI Brno-ASC Bučovice třetí Helenku Frühaufovou a dala jí 8 vteřin. V celkovém hodnocení žen obsadila první místo křenovická ještěrka (přezdívka kolegů z BBP) Jiřinka Kociánová - VSK VUT Brno, druhé místo získala Helenka Frühaufová a třetí místo patří Daně Fickerové.
Vítězkou kategorie žen nad 40 let a zároveň první ženou v cíli vůbec se stala lehkonohá gazela Ivana Martincová závodící za AŽD Praha. Ivana se stala také celkovou vítězkou kategorie v seriálu. Ivana si za chvíli po doběhu ještě cvičně zaběhla s muži desítku v čase kolem 40 minut. Nevím, čím to bude, ale Ivana jenom kvete. Že by to bylo tréninkem?
Nějaká motivace tam jistě bude. Druhá v závodě i celkáčích skončila matka Alena Žákovská z oddílu Horizont Kola Novák Blansko. Na bednu při dekorování vítězů přišla již tradičně se synkem Štěpánkem. Chudák dítě, ozvalo se z davu diváků, když Alča jednou rukou držela Štěpánka a druhou přebírala ceny. Musím říct, že Štěpánek má a bude mít tvrdou výchovu. Třetí v závodě i celkovém hodnocení se umístila naše fotografka a tvůrkyně internetové fotogalerie Vilma Podmelová, která na hrudi nosí nápis oddílu Prdlavka SSSR Modřice. Mimochodem předseda Prdlavky Jarda Franta se pochlubil, že se jejich recesistický oddíl utěšeně rozrůstá. Jejich trička obléká již téměř 500 sportovců. Ani se mi to nechce věřit.
V kategorii žen nad 50 let se na prvním místě zabydlela již natrvalo Pavla Kováříková z BARNEX Sport Brno a to jak v tomto závodě, tak i v celkovém hodnocení. Druhé místo v celkáčích patří Dagmar Dvořáčkové z TK Brno, která se již dostává z nepříjemného zranění paty a chystá se na letošní bohatou cyklistickou sezónu a třetí místo si výborným výkonem ve dnešním závodě vybojovala Marie Kociánová z Křenovic. Ještě před dnešním závodem byly na 3.místo v celkáčích 3 adeptky Marie Kociánová, Eva Cupalová z Holubic a Milena Hrozová z ČD LRS Vyškov. Dělily je mezi sebou jen 3 body. Posici na bedně získala Marie Kociánová díky dnešnímu získání 186 bodů a současnénu škrtnutí 168 bodů z Radostic.
Milena Hrozová škrtla 171 bodů z dnešního závodu a zůstala na svém a Eva Cupalová dneska získala 184 bodů a škrtala jen 182. To je neúprosná matematika serálu. Tak Evo a Mileno, příště to Marušce nandáte, ne?
V kategorii žen nad šedesát let si už několik sezón udržuje převahu Dana Ellingerová, přesto že ji občas bolí nějaký ten kloubeček, nebo když se občas při tréninku v terénu s kamarádkami "zakecají" a zakopne. Rekonvalescence pak netrvá týden, ale měsíc. Dana je na sebe tvrďák a překoná leccos. Za ty roky s manželem Honzou je již vytrénovaná. Druhé místo obsadila Eva Liščinská; ač se potýkala se zdravotními problémy a musela dva závody vypustit, opět začala běhat. Třetí místo obsadila Magda Jelínková z Hradce Králové. Stejné pořadí závodnic bylo jak v dnešním závodě, tak i v celkovém pořadí. Závodnice byly dneska proti proposicím vyhlášeny a odměněny, i když jejich celkový počet v kategorii nesplnil potřebný limit pro vyhlášení a to 5 závodníků. Při tomto aktu jsme nepozvali na bednu třetí závodnici Magdu Jelínkovou z Hradce Králové. Tímto se jí velmi omlouváme. Pohár a odměnu jí předáme při nejbližší příležitosti.
A teď k dlouhé trati - 10 km:
Byli jsme zvědaví, zda se dnešního závodu zúčastní Michael Nejedlý (AC Tepo Kladno). Michael do dnešního dne absolvoval 5 závodů, všechny vyhrál a nevěděl, že se do celkového hodnocení BBP započítává 6 závodů. Když mu to někdo poradil, Michael přišel, uviděl, ale tentokrát nezvítězil. Poprvé mu vítězství sebral "věčně druhý" vynikající běžec Milan Hrazděra z ARC Brno. V případě, že by se Michael nezúčastnil, stal by se vítězem celého seriálu. Michael však přišel. Získané body za třetí místo mu stačily na celkové vítězství a Milan se tak musel opět spokojit s druhým místem. Milane, nic se neděje. Prohrát s Mistrem není ostuda. Skalp Michaela Nejedlého se podařilo dneska také získat druhému závodníkovi v cíli Liboru Kohoutkovi z UNI Brno-ASC Bučovice. Zda to byla od Michaela taktika nebo si dneska soupeři skutečně hrábli při seběhu v druhé půli trati až na dno, nevíme. Byl to však závod plný napětí a překvapení.
Třetí místo v celkáčích mužů obsadil Jarda Urbánek z AV MS Brno. Na závěrečné vyhlášení a ocenění jsme pozvali celkem prvních deset závodníků. Kromě zmíněných prvních tří to byli: 4. Dan Orálek (se svým bílým psím kamarádem) AC MS Brno, 5. Michal Balcar z UNI Brno-ASC Bučovice, 6. Jarda Raichl z ARC Brno, 7. Tomáš Ondráček z týmu Vzácný kytky, 8. Petr Kotyza z UNI Brno-ASC Bučovice, 9. Aleš Palko a 10. Lukáš Soural z téhož oddílu. Aleš Palko zde současně oslavil své narozeniny a my jsme se s lahví bubliček přidali.
Tomáš Ondráček dneska neběžel, protože byl na pražském půlmaratonu. Kolegyně pořadatelky při vyhlašování říkaly, že je to vlastně dobře, protože jeho by určitě napadlo pořádně závěrečnou merendu oslavit postříkám všech okolo šampáněm.
Muže nad 40 let vyhrál výborný Franta Kolínek z AK Perná před Petrem Krupkou ze ZARGES Brno a Petrem Veverkou z Lokomotivy Břeclav. V celkovém pořadí mužů nad 40 let zvítězil Pavel Horák z AHA Vyškov, který zde dneska byl, ale neběžel, druhý byl Milan Holický z AFK Pardubice a až třetí dnešní vítěz Franta Kolínek. V této kategorii jsme vyhlašovali 5 závodníků. Další tedy jsou: 4. Mirek Havlík z Čalounictví Bořitov a 5. Petr Krupka ze ZARGES Brno.
V kategorii mužů nad 50 let bylo pořadí v cíli: 1. Sváťa Kudlička z LRS Vyškov, 2. Jaroslav Kaše z Barnex Sport Brno a 3. Vladimír Procházka z Troubska.V celkáčích kraluje na prvním místě vynikající Ladislav Špacír z Lokomotivy Břeclav, druhý je Jarda Kaše a třetí Sváťa Kudlička.
Muže nad 60 let vyhrál dneska nestárnoucí Honza Haberland ze Sokola Brno, druhý doběhl Matěj Jelínek z Hradce Králové a třetí Vladimír Cetkovský z ARC Brno. Honza Haberland zvítězil i v celkovém hodnocení 6 závodů, druhý se umístil Ladislav Janků ze Sokola Bystročice a třetí již zmíněný Matěj Jelínek z Hradce Králové.
Dneska nám šlo vše dobře od ruky, nic se nekazilo a tak jsme měli odzávoděno a vyhlášeny výsledky včetně celkáčů do 14,00 hod. To je docela dobrý organizační výsledek. Musím nás také pochválit.
Předání cen vítězům kategorií zvládl s profesionální jistotou a šarmem jihomoravský hejtman pan Juránek. Líbila se mi mimo jiné jeho gratulace celkovému vítězi Michaeli Nejedlému. Michaeli, mám radost, že se jako mnohonásobný mistr republiky zúčastňuješ i takových regionálních závodů jakým je BBP. Radost mám o to větší, že můžu hrdě říct, stejně jako přítomní závodníci, běžel jsem závod s Michaelem Nejedlým. Tvoje přítomnost je vzorem a motivací pro mladé závodníky. Děkujeme.
Předání cen závodníkům bylo milou tečkou za desetidílným seriálem běhů BBP 2004-05.
Pomalu jsme se rozloučili, popřáli si dobrou nastávající sportovní sezónu, někteří ještě hodnotili dnešní výkony a dopíjeli zlatavý Černohorský mok. Někdo z přítomných ocenil Petra Krejčiříka, že dneska doběhl do cíle a nevzdal jako několikrát minule, další namítl, že má-li závod dvě kola, mohl to v polovině zapíchnout. Ale co by dneska dělal sám na Ríšově studánce? Nezbývalo mu než doběhnout. Nebo závodník Franta Lípa, který se umístil na 200. místě celkového pořadí, chvíli po doběhu říkal, to jsem zvědav, zda jsem lízl Juránka. Podařilo se, protože hejtman Juránek byl shodou okolností na místě 201. Předběhnout Juránka je pro běžné smrtelníky již velkým úspěchem.
Nebo při loučení řekla Sabina Čermáková, to je ta půvabná medička, která pomáhá Aleši Machovi při výsledcích žactva, kolegyni Šperlichové: Tak nashle na podzim - jestli se toho dožijete... Zkrátka bylo veselo, protože se podařilo dojet BBP na dobré úrovni až do závěru, protože byl hezký den a protože se potkali fajn lidi.
Proto všichni fajn lidi, doufám, že se na podzim opět setkáme, když se toho dožijeme a strávíme spolu opět BBP 2005-06.

Za pořadatele srdečně zdraví
Jarda Dvořáček